Nadwyżki gotówkowe w firmie – okazja czy wyzwanie
Pomimo niesprzyjającego klimatu gospodarczego wiele przedsiębiorstw stoi obecnie przed wyzwaniem związanym z decyzją odnośnie do sposobu zagospodarowania wygenerowanych nadwyżek gotówkowych.
Na giełdzie trwa sezon wypłat dywidend. Czy podzielenie się z inwestorami wygenerowanymi nadwyżkami gotówki to najlepszy pomysł? Co zrobić w sytuacji, gdy nadmiar gotówki nie może zostać wypłacony? Podobno „od przybytku głowa nie boli”, ale czy na pewno?
Przeanalizujmy możliwe opcje przeznaczenia tych środków oraz towarzyszące im implikacje, w szczególności w kontekście działalności spółek giełdowych.
Dystrybucja zysków
Jeżeli spółka nie posiada atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych, a stopień zadłużenia uznany jest za optymalny, nadwyżkowe środki można przeznaczyć na wypłatę dywidendy lub skup akcji własnych.
Należy zaznaczyć, iż kwota przeznaczona do podziału pomiędzy akcjonariuszy jest ograniczona przez postanowienia Kodeksu spółek handlowych, co do zasady, do wypracowanych przez daną spółkę zysków – roku bieżącego lub zysków lat ubiegłych.
Należy to rozważyć w kontekście postanowień polityki dywidendowej przyjętej przez spółkę, bowiem ewentualne odstępstwa od zakomunikowanych deklaracji wiązać się będą z utratą zaufania oraz odpływem kapitału inwestorów.
W przypadku wypłat dywidendy przez polskie podmioty na rzecz podmiotów zagranicznych zastosowanie mają również przepisy dotyczące podatku u źródła. Istnieje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta